Wyłącznik elektromagnetyczny – sposób na ochronę silnika elektrycznego

Dz04

Przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac remontowych, budowlanych czy wykończeniowych musimy być pewni, że urządzenia i maszyny potrzebne nam do wykonania tych prac działają bez zarzutu, są sprawne i tym samym bezpieczne dla nas i otoczenia. Jednym z podstawowych elementów wyposażenia urządzeń i maszyn każdego rodzaju jest wyłącznik elektromagnetyczny. Niestety ulega on czasami awariom i należy wówczas dokonać jego wymiany.

Dz08 8

Dz08 8

Dlaczego wyłącznik elektryczny powinniśmy kupić tylko w sprawdzonych i specjalistycznych sklepach, które oferują wysokiej klasy części zamienne do urządzeń i maszyn budowlanych? Najważniejszym zadaniem wyłącznika elektrycznego jest skuteczna ochrona silnika elektrycznego przed uszkodzeniami, które mogą spowodować przeciążenia, zwarcia lub zanik fazy. W przypadku zwarcia lub przeciążenia wyłącznik odetnie zasilanie elektryczne. Ze względu na to, że wyłącznik jest jednym ze sposobów ochrony, powinien on być wysokiej jakości.

Wyłącznik spełni rolę zabezpieczającą silnik tylko wtedy, gdy zostanie odpowiednio dobrany do wymagań konkretnej maszyny lub urządzenia. W ofercie sklepu internetowego www.rawiko.pl znajduje się szeroki wybór wyłączników jednofazowych i trójfazowych, które można dopasować do  różnych urządzeń, takich jak np. betoniarki, mieszalniki, wiertarki, szlifierki stołowe, pilarki. Wyłączniki dobieramy do właściwego prądu. W urządzeniach z silnikiem jednofazowym stosujemy wyłączniki jednofazowe.  Maszyny z silnikiem trójfazowym wymagają wyłączników trójfazowych.

Jeśli chcemy wymienić uszkodzony wyłącznik elektromagnetyczny w naszym urządzeniu, powinniśmy pamiętać o tym, że do najważniejszych cech dobrego wyłącznika należą skuteczność, szybkość działania, precyzja i niezawodność. Obok wyłączników standardowych typu I/O sklep internetowy www.rawiko.pl oferuje wyłączniki termiczne firmy KEDU przeznaczone do kontroli i ochrony silników trójfazowych zgodnie z normami IEC 947-1, IEC 947-2 i IEN 60204 oraz wyłączniki z wtyczką, z wtyczką i kablem lub wyłączniki z pokrywą zabezpieczającą przyciski, co podnosi poziom bezpieczeństwa obsługi urządzeń napędzanych silnikiem sterowanym wyłącznikiem elektrycznym (np. KOA1T z pokrywą stop).

Oferowane wyłączniki elektromagnetyczne posiadają wbudowany przekaźnik, wyłączający silnik podczas spadku lub braku napięcia. Ponadto zabezpieczają przed samoczynnym ponownym uruchomieniem w przypadku powrotu napięcia zasilającego, posiadają stopień ochrony IP55 lub IP54, certyfikat CE, TÜV. Większość wyłączników trójfazowych może współpracować z czujnikami termicznymi wbudowanymi w uzwojenie silnika, wyłączając silnik w przypadku przekroczenia dopuszczalnej temperatury uzwojenia.

Dokonując zakupu w sklepie internetowym www.rawiko.pl otrzymają Państwo produkt charakteryzujący się nowoczesną konstrukcją oraz wysoką jakością.

Main Menu